logonomy-1620313837942

سیستم مدیریت محتوا یا CMS چیست؟

websazco000031.png

استفاده از سیستم‌ مدیریت محتوا برای راه‌اندازی و مدیریت وب‌سایت روشی محبوب و شناخته شده‌ است. احتمالاً زمانی که وارد مباحث ساخت سایت، می‌شوید عبارت سیستم مدیریت محتوا به گوشتان می‌خورد. اما سیستم مدیریت محتوا چیست؟ و چه کاربردی دارد؟ در این مقاله همراه ما باشید تا این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم.

سیستم مدیریت محتوا چیست؟

سیستم مدیریت محتوا ترجمه‌ی عبارت content management system است که به اختصار به آن CMS هم گفته می‌شود. CMS یک نرم‌افزار است که قابلیت انتشار، مدیریت، ویرایش و طبقه بندی محتوا را برای شما محیاء می‌کند.

به زبان ساده، سیستم مدیریت محتوا یک پنل مدیریتی (Control panel) است که امکان مدیریت بخش‌های مختلف وب‌سایت شما را فراهم می‌کند. فرض کنید می‌خواهید در وب‌سایت خود یک بخش جدید برای فروش محصولات آموزشی ایجاد کنید.

قطعاً کارکردن با کدها برای شما دشوار خواهد بود. اما شما می‌توانید به کمک این سیستم بدون نیاز به هیچ گونه کدنویسی یک دسته‌بندی جدید ایجاد کنید، آن را نام‌گذاری کنید و در این دسته محصول منتشر نمایید. در واقع این سیستم یک رابط گرافیکی ایجاد می‌کند تا شما بدون ارتباط مستقیم با کدها، بتوانید به مدیریت وب‌سایت بپردازید.

کاربردهای سیستم مدیریت محتوا

بسیاری از مردم بر این باورند که سیستم‌های مدیریت محتوا فقط برای وبلاگ نویسی ساخته شده‌اند و کاربرد دیگری ندارند. شاید باور این دسته از افراد برای بعضی از cmsها صحیح باشد اما اکنون cmsهای قدرتمندی در دنیای وب باهم در حال رقابت هستند که حتی به کمک آنها می‌توان یک فروشگاه اینترنتی را به راحتی پیاده سازی نمود.

ویژگی یک cms خوب

۵ ویژگی اصلی که باید از سیستم های مدیریت محتوا انتظار داشت عبارت‌اند از:

  • روش ساده برای انتشار محتوای جدید: یک cms قدرتمند باید شامل یک ویرایشگر متن قدرتمند در حین حال با ظاهری ساده باشد که شخص بتواند به راحتی با آن محتوای جدید خود را انتشار دهد.
  • قابلیت طبقه‌بندی محتوا: سیستم های مدیریت محتوا باید امکان دسته بندی و برچسب گذاری مطالب را فراهم نمایند تا به راحتی بتوان مطالب را سازماندهی کرد.
  • قابلیت ویرایش صفحه:  به غیر از انتشار محتوا، شما باید انواع مختلفی از صفحات را برای وب سایت خود ایجاد کنید. سیستم های مدیریت محتوا باید برای شما ابزارهای لازم جهت انجام این کار را ارائه دهند.
  • قابلیت سفارشی سازی: این قابلیت به این معنا است که شما به راحتی بتوانید ویژگی‌های دلخواه خود را به وب سایتتان اضافه نمایید.
  • انجمن های قدرتمند: داشتن انجمن و پشتیبان‌های قوی از یک cms باعث میشود که شما در مواقع مواجه با مشکل تنها نباشید. همچنین با جدیدترین آپدیت‌ها و مسائل امنیتی آن سیستم آشنا شوید.