logonomy-1620313837942

بهترین سیستم های فروشگاه ساز اینترنتی و حرفه ای

websazco000040.jpg

ووکامرس

فروشگاه ساز ووکامرس چیست ؟

فروشگاه ساز ووکامرس (woocommerce) در واقع یک افزونه در بستر سیستم مدیریت محتوای وردپرس است که با استفاده از آن می توان یک فروشگاه اینترنتی خیلی عالی و امکاناتی مثال زدنی ساخت. جالب اینجاست که ووکامرس با اینکه عمر زیادی نداره اما خیلی طرفدار واسه خودش دست و پا کرده و کلی از رقبا رو پشت سر گذاشته و الان خودش یکی از مدعیان این حوزه است.

با افزونه فروشگاه ساز اینترنتی ووکامرس می توانید هر فروشگاه اینترنتی که مد نظرتونه رو بسازید و در اون محدودیت معنی نداره، برای مثال شما میتوانید یک فروشگاه اینترنتی کالای فیزیکی مانند سایت دیجی‌کالا داشته باشید، یا یک فروشگاه مانند سایت تم فارست که محصولات دانلودی میفروشه و یا هر مدل فروشگاه اینترنتی که شما بخواهید را بدون هیچ گونه محدودیتی با وردپرس و افزونه ووکامرس بسازید.

درباره ووکامرس

ووکامرس در ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۱ توسط یک تیم طراح و توسعه دهنده وردپرس به نام WooThemes ساخته شد. در سال ۹۳ شمسی ووکامرس با حدود ۴۰۰ هزار سایت جزو قدرتمندترین فروشگاه ساز های اینترنتی قرار گرفت ، شرکت Automattic  (شرکت سازنده وردپرس) در سال ۲۰۱۵ شرکت WooThemes را خرید و صاحب امتیاز افزونه ووکامرس شد.

چرا ووکامرس؟

اگر بخواهیم پاسخ سوال چرا ووکامرس را پیدا کنیم، اول از همه باید رقبای اصلی ووکامرس را مورد بررسی قرار دهیم، خب همان طور که خیلی هاتون می دونید ووکامرس دوتا رقیب اصلی داره که نام اولی فروشگاه ساز مجنتو و نام دومی فروشگاه ساز پرستاشاپ هست. اگه به سایت گوگل ترندز به آدرس => trends.google.com مراجعه کنید و در قسمت سرچ ترندها نام این سه فروشگاه ساز رو سرچ کنید یک نمودار مطابق زیر می بینید:

نمودار استفاده از ۳ فروشگاه ساز برتر جهان در Google Trends

websazco000043.png

رقابت میان ووکامرس، مجنتو، پرستاشاپ در گوگل ترندز

خب همانطور که در نموداری که توسط گوگل ترندز به دست اومده مشاهده کردید، متوجه شدید که در ابتدا فروشگاه ساز های مجنتو و پرستاشاپ در برابر ووکامرس از محبوبیت بیشتری برخوردار بوده اما با روی کار آمدن فروشگاه ساز ووکامرس به سرعت جای دو فروشگاه ساز قبلی رو گرفته و روز به روز به محبوبیت آن اضافه شده است.

همانطور که در نمودار مشخص هست این محبوبیت روز به روز رو به افزایش بوده و با بالا رفتن استفاده از ووکامرس محبوبیت فروشگاه سازهای مجنتو و پرستاشاپ رو به کاهش است. در نمودار بعدی میزان استفاده از فروشگاه سازهای ووکامرس، پرستاشاپ و مجنتو را به صورت منطقه ای مورد بررسی قرار می دهیم:

websazco000044.png

نمودار استفاده از فروشگاه سازهای ووکامرس، مجنتو وپرستاشاپ بصورت منطقه ای

در نمودار بالا همه چی کاملا گویا است ! همانطور که مشخص است ووکامرس در اکثر نقاط جهان فروشگاه ساز برتر بوده و اگه توجه کنید کشورهای پیشرفته ای چون آمریکا از فروشگاه ساز ووکامرس استفاده می کنند، همچنین در کشور عزیزمان ایران هم ووکامرس بیشترین محبوبیت و استفاده را در بین فروشگاه سازهای دیگر دارد.

پس یکی از دلایل استفاده از ووکامرس محبوبیت جهانی این فروشگاه ساز است.

دلایل استفاده از ووکامرس چیست؟

در ادامه نگاه دقیق تری به استفاده از فروشگاه ساز ووکامرس در کشور خودمان می اندازیم و با استفاده از سایت Google Trends استفاده از فروشگاه ساز های ووکامرس ، مجنتو و پرستاشاپ را در ایران بین سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۸ مورد بررسی قرار دادیم :

websazco000045.png

نمودار استفاده از فروشگاه ساز های ووکامرس، مجنتو و پرستاشاپ در ایران

همانطور که در نمودار جهانی استفاده از فروشگاه سازان قابل حدس زدن بود در سال ۲۰۱۵ ووکامرس در ایران استفاده زیادی نداشته ولی با گذشت زمان و محبوبیت جهانی ووکامرس ، این محبوبیت به ایران هم رسید و اکنون در ایران تعداد فروشگاههای اینترنتی ساخته شده با ووکامرس خیلی بیشتر از دیگر فروشگاه سازها است. پس یکی دیگه از دلایل استفاده از ووکامرس محبوبیت این فروشگاه ساز در کشور خودمان است.

آمار استفاده از ووکامرس (از دلایل استفاده از ووکامرس)

در ادامه بررسی دلایل استفاده از ووکامرس ، می ریم که تعداد نصب های این فروشگاه ساز رو از خود مخزن وردپرس به آدرس => fa.wordpress.org/plugins ببینیم، خوبی این آمار اینه که دیگه تخل و تصرفی داخلش نیست و از سایت معتبر وردپرس بدست اومده:

websazco000046.png

آمار نصب ووکامرس در مخزن وردپرس

همانطور که در تصویر بالا مشاهده کردید در حال حاضر فروشگاه ساز ووکامرس بیش از ۳ میلیون نصب فعال در جهان دارد یعنی بیشتر از ۳ میلیون فروشگاه اینترنتی با ووکامرس ساخته شده است (بروزرسانی تعداد نصب در تاریخ 29 مهرماه 1399 => هم اکنون افزونه ووکامرس بیش از 5 میلیون نصب فعال دارد) که این آمار قابل توجهی است و همین موضوع سبب شده که فروشگاه ساز ووکامرس رتبه اول را در بین دیگر فروشگاه سازها مال خود کند. پس فکر کنم شما هم موافق باشید که یکی از مهمترین دلایل استفاده از ووکامرس را باید تعداد نصب بالای آن دانست.

دلایل استفاده از ووکامرس

خب همانطور که در بالا دیدید، متوجه شدید که ووکامرس با اینکه نسبت به رقیبانش خیلی جوان تر است اما با همین عمر کوتاه توانسته با اختلاف نسبتا زیادی، فروشگاه ساز برتر جهان باشه در ادامه به دلایلی دیگر برای استفاده از ووکامرس اشاره خواهیم کرد پس همچنان با ما باشید.

موجود بودن قالب های بیشمار برای فروشگاه ساز ووکامرس

این خیلی خوبه زمانی که شما تصمیم می گیرید که از ووکامرس استفاده کنید خیالتان از بابت قالب سایت راحت باشد، این واقعا دلیل خیلی خوبی برای انتخاب ووکامرس است ، مطمعن باشید که حتما تا الان با سلیقه ی شما یک قالب وردپرسی که از ووکامرس پشتیبانی می کند ساخته شده است و فقط شما باید مهارت پیدا کردنش را داشته باشید!

 افزونه های بیشمار ووکامرس

همونقدر که قالب های زیاد ووکامرس مزیت محسوب میشه تعداد افزونه های ووکامرس دو برابرش عالیه! می دونید چرا؟ چون هر مدل قابلیت و امکانات که بخواهید به فروشگاه اینترنتی خود اضافه کنید خیلی راحت با استفاده از افزونه های ووکامرس می تونید اینکارو انجام بدید و دقیقا مثل انتخاب قالب باید بلد باشید که چجوری افزونه ای که می خواهید را پیدا کنید.

از دلایل استفاده از ووکامرس سادگی استفاده از آن است

اگه تا به حال از فروشگاه ساز ووکامرس استفاده کرده باشید حتما متوجه شدید که استفاده از آن چقدر آسان است و هرکس با کمی معلومات اینترنتی به راحتی می تواند از آن استفاده کند، شاید همین سادگی در استفاده باعث محبوبیت این فروشگاه ساز شده باشد.

منابع عظیم آموزشی از دلایل استفاده از ووکامرس است

اگر اهل گشتن در اینترنت باشید و کمی هم با زبان انگلیسی آشنا باشید ، می تونید با یه جستجوی کوچک به مجموعه ای عظیم از آموزش های مختلف ووکامرس دست پیدا کنید، از طریقه نصب و راه اندازی ووکامرس گرفته تا طریقه استفاده از آن و راه اندازی یک فروشگاه بزرگ اینترنتی را براحتی در دستان شماست. البته به هیچ وجه فکر نکنید که منابع آموزشی ووکامرس در زبان فارسی کم است که اشتباه فکر کردید چون در یکی دو سال اخیر منابع فارسی، آموزش های خیلی خوبی را برای ووکامرس منتشر کرده اند.

کاربر پسند بودن فروشگاه ساز ووکامرس از دلایل استفاده از ووکامرس است

مطمئناً فروشگاه های اینترنتی که با ووکامرس ساخته شده اند را دیده اید و حتما با دیگر استفاده کنندگان ووکامرس درباره کاربر پسند بودن آن هم عقیده اید اینم من اضافه می کنم که نسبت به فروشگاه ساز های دیگر تجربه کاربری در ووکامرس یک سر و گردن بالاتر است.

پشتیبانی عالی ووکامرس

اگر در رابطه با طراحی فروشگاهتان با ووکامرس به مشکلی بر خوردید می توانید با انجمن های ووکامرس چه در ایران و چه در خارج از ایران مطرح کرده و جواب سوالتان را براحتی پیدا کنید.

نتیجه گیری آخر:

ما گفتنی ها رو گفتیم و دلایل استفاده از ووکامرس را از جهات مختلف بررسی کردیم در انتها تصمیم با شماست که کدام را انتخاب کنید ولی تقریباً مطمئن هستیم که هرکی این مقاله رو تا آخر بخونه قطعا ووکامرس رو انتخاب خواهد کرد! اگر در رابطه با این مقاله سوالی داشتید در بخش نظرات با ما در تماس باشید. ممنون از همراهیتون